U.S. Congressman Dave Joyce announces Matthew Winkler of Macedonia to….

0

Joyce Announces Service Academy Nominees

PAINESVILLE- Today, U.S. Congressman Dave Joyce (OH-14) announced that he’s nominated 29 local students in the 14th Congressional District to the United States service academies.  There are five service academies:  The United States Air Force Academy (USAFA), The United States Naval Academy (USNA), The United States Military Academy (USMA), The United States Merchant Marine Academy (USMMA), and The United States Coast Guard Academy (USCGA).

Congressional nominations are required for all but the U.S. Coast Guard Academy, where appointments are made on the basis of an annual nationwide competition. There is typically at least one vacancy annually at each of the service academies and the Congressman can select up to 10 candidates to fill the vacancy.  This year, however, the 14th Congressional District had two vacancies at the Naval Academy and Congressman Joyce opted to use them to nominate 20 students to the Naval Academy.  Joyce stated:

“These young men and women are among the best and brightest in the nation. I’m humbled to have gotten to know many of them, and am proud to nominate all of them to our U.S. service academies.”

U.S. Naval Academy nominees:

Lyndsay Amyot of Kirtland, OH
Nicholas Brown of Twinsburg, OH
Benjamin Bunnell of Ashtabula, OH
Jared Covert of Mentor, OH
Michael Innamorato of Hudson, OH
Tayler Johnston of Rock Creek, OH
Anna Kang of Chagrin Falls, OH
Annie Morgan of Brecksville, OH
Thomasz Niedzwiecki of Perry, OH
Jacob Piotrowski of Geneva, OH
Michael Rossi of Hudson, OH
Karoline Schenosky of Waite Hill, OH
Raymond Spires of Chagrin Falls, OH
Luke Turk of Concord, OH
Rachel Tustin of Northfield, OH
David Vidal of Chesterland, OH
Jordan Wagner of Hudson, OH
Bradford Ward of Brecksville, OH
Drew Weninger of Chagrin Falls, OH
Matthew Winkler of Macedonia, OH

West Point Nominees:

James Biaglow of Mayfield Heights, OH
Michael Coleman of Hudson, OH
Timothy Domzalski of Sagamore Hills, OH
Kathryn Dula of Solon, OH
Alexander Kocher of Mayfield Heights, OH
Matthew McShane of Stow, OH
Sarah Meier of Mentor, OH
Michael Rossi of Hudson, OH
Karoline Schenosky of Waite Hill, Ohio

Air Force Academy Nominees:

James Biaglow of Mayfield Heights, OH
Jared Covert of Mentor, OH
Timothy McVey of Lyndhurst, OH
Jacob Piotrowski of Geneva, OH

Merchant Marine Academy Nominee:

Timothy Domzalski of Sagamore Hills, OH
Lucas Wilch of Hudson, OH

Share.

Comments are closed.